Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego (ACL) w stawie kolanowym jest jednym z n najważniejszych zabiegów z punktu widzenia zachowania właściwej struktury oraz mechaniki tego największego stawu naszego organizmu. Jak wygląda dokładnie rekonstrukcja ACL i na czym polega ta procedura, czy trzeba się jej bać? Na te wszystkie pytania postaramy się tutaj odpowiedzieć.

Kiedy uszkodzeniu ulega ACL?

Najczęściej, rekonstrukcja ACL związana jest z sytuacjami, w których dochodzi do ostrego urazu. Na kolano działają z jednej strony siły ścinające, siły zginające oraz doprowadzające do rotacji stawu kolanowego. W ten oto sposób rekonstrukcja ACL okazuje się wymagana, gdyż bez tego więzadła nie jest możliwe odtworzenie i przywrócenie właściwej mechaniki stawu kolanowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie związane z niebezpieczeństwem zniszczenia stawu kolanowego. Najczęściej w takiej sytuacji, gdy nie istnieje konieczność wymiany stawu kolanowego, a pacjent chce bez ograniczeń poruszać się, możliwa jest artroskopowa rekonstrukcja ACL. Zabiegi artroskopowe polegają na wykonaniu niewielkich nacięć w obrębie stawu kolanowego i rekonstrukcji przez kanały robocze (za pomocą kamery) struktur stawu kolanowego. Warto zainteresować się tymi kwestiami i wiedzieć, jak przeprowadza się zabieg. Więcej na ten temat znajdziecie na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/artroskopowa-rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl/.

Czy zabieg jest niebezpieczny?

Na pewno, rekonstrukcja ACL nie jest zabiegiem niebezpiecznym i warto się nad nim zastanowić. Są to zabiegi o niewielkiej inwazyjności, które pozwalają na przywrócenie właściwej mechaniki stawu kolanowego. Warto o tym pamiętać i zastosować tego rodzaju operacje i skorzystać z nowoczesnego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.