Idealna karma dla psa czy kota nie istnieje – jeśli w jednym produkcie chciałoby się zmieścić wszystkie przydatne i pożyteczne mikroelementy i surowce, efekt finalny mógłby w ogóle się nie wchłaniać lub fatalnie smakować. Najlepsze są więc karmy oraz witaminy dla kota czy psa, które adresowane są do bardzo konkretnego typu schorzeń czy terapii weterynaryjnych. Najbardziej popularne są oczywiście witaminy dla kota i karmy, które zapobiegają wypadaniu sierści lub są specjalnie przygotowane dla kotów sterylizowanych i kastrowanych.

Produkty do zadań specjalnych

Z uwagi na to, że koty rzadziej niż psy cierpią na przypadłości typowo ruchowe (zwyrodnienia i choroby stawów), karmy ułożone w tym kierunku zdarzają się na tym rynku znacznie rzadziej, ale niektórzy producenci dostępni na rynku uwzględniają i takie potrzeby kotów, udostępniając w szerokim asortymencie własnych produktów również te przygotowane pod kątem kotów z chorobami układu ruchowego (mięśnie, kości, stawy, ścięgna itp.).

Witaminy przede wszystkim

Bardzo ważnym składnikiem każdej karmy powinny być więc specjalnie dobrane pod potrzeby witaminy dla kota – inne dla tego z problemami jak kurza ślepota, inne dla kota z brzydką sierścią. Jednak witaminy w określonym stężeniu zawsze powinny być obecne w pożywieniu czworonoga i warto przy tym pamiętać, że te z grup A, D, E oraz K wchłaniać muszą się obowiązkowo w obecności tłuszczy, gdyż to w tłuszcza ulegają rozpuszczeniu i wraz z komórkami tłuszczowymi podlegają metabolizmowi w komórkach organizmu. Jeśli są to tłuszcze zdrowe, jak rybne kwasy tłuszczowe DHA i EPA – można mówić o pełnowartościowym posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.