Krótko mówiąc, rozbiórka to destrukcja obiektu. Można wykonywać ją na małą i dużą skalę. Od skali rozbiórki zależy rodzaj użytego sprzętu budowlanego. W mniejszych pracach wystarczy ręczna robota, a całkowite demontaże wymagają maszyn budowlanych.
To ile zapłacimy za takie usługi budowlane zależy bezpośrednio od tego, co chcemy zrobić z naszym budynkiem ale nie tylko.

Od czego zależy cena całkowita usługi?

Obliczenie całkowitego kosztu nie jest takie oczywiste. Wszystko zależy od tego, co chcemy zrobić, jak chcemy tego dokonać i na jakie warunki dogadamy się z usługodawcą. W skrócie można ująć, że koszty rozbiórki zależą od:
1. Kubatury i grubości ścian budynku lub części, którą wyburzamy
2. Wytrzymałości materiału (ręcznie można wyburzyć tylko obiekty
zbudowane z nietrwałych budulców)
3. Umowy z firmą budowlaną (zamiast robocizny dajemy odzyskane
materiały)
4. Wywóz gruzu i innych odpadów na wysypisko (zależy też od odległości
na jaką trzeba będzie wywieźć pozostałości)
5. Rodzaj konstrukcji budowli i stopień skomplikowania prac

Ceny na rynku

Ceny zależą od wymienionych wcześniej czynników, ale można zapoznać się z orientacyjnymi kosztami. Jeżeli chodzi o grubość wyburzanych ścian, to średnie kwoty wyglądają następująco: ściany dość cienkie do 20 cm grubości, od 50 do 150 zł/m2. W przypadku ścian betonowych koszt jest już większy, bo od 150 do około 500 zł/m2.
Ilość kondygnacji także ma znaczenie. Orientacyjne ceny rynkowe za rozbiórkę powierzchni 100 m2 wahają się w przedziale od 15 do 40 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.